Published On: Чт, Гру 1st, 2016

Юнус Машаріпов: «Кримських татар виживають зараз з Криму. Не виїжджайте! Таємно вчіть українську, кримськотатарську мови, але не виїжджайте!»

15300511_1243368605727983_1572428425_n

Кримський татарин, громадянин України Юнус Машаріпов проживає та працює будівельником в окупованій москалями Автономній Республіці Крим у селищі Масандра, що під Ялтою. Вже втретє за останній рік приїжджає до Києва. Добровільно, власним коштом, щоби розповісти про злочини, які здійснює російська влада на чолі з президентом Путіним.

Каже, що хоче, щоби у світі знали про порушення прав кримських татар, українців, караїмів – людей “неросійської” національності. А ще про жахливе становище пенсіонерів, інвалідів, деградацію органів влади, корупцію…

Як не дивно, фігура пана Юнуса геть не зацікавила представників моніторингової комісії ООН, що працюють по Криму. Ті обіцяли з ним зустрітися, але так і не зустрілися. Певно, були зайняті чимось важливішим. Цікаво, чим. Чомусь згадалося, як діячі від ОБСЄ на Донбасі довгий час в упор не могли побачити російських військових.

Проте пана Юнуса це не засмучує. У пошуках правди він готовий йти як завгодно далеко. Було навіть звертався на “гарячу лінію” до Путіна, розмовляв з його прес-секретарем Пєсковим. Той теж не став перейматися порушенням прав людини в Криму і просто кинув слухавку.

– Як і коли ви особисто стали відчувати дискримінацію за національною  ознакою?

– У 2004 році ми, кримські татари, організували демонстрацію проти Януковича, за Україну на Ялтинській набережній.  Патріоти українці і кримські татари. От після цього мене почали бити сусіди. Ображали , на стінах різне писали. Я не відповідав, бо розумів, що провокують, якщо я відповім –  підставлю свій народ.

 

– Ви зверталися в поліцію?

– Мене били у присутності дільничого. Думаю, робили це за вказівкою влади. Справжні фашисти. Облили бензином двері, сусід врятував. Били й інших.

 

– Хто ці люди?

 • Один із сусідів росіянин В’ячеслав Дементьєв. Був безробітнім, а у 2014 році за якісь заслуги отримав високу посаду. За 2,5 роки поміняв 2 машини, купив квартиру і зробив ремонт батькам. Інші російські сусіди Галіна Олександр і Наташа били і самі, і разом з Дементьєвим та своїми родичами нападали на мене і мою дружину Світлану вже у квартирі. Кричали: “Ми доб’ємося, щоби тебе, чурку, вислали до Чуркістана”. До цього підключають дітей, прищеплюють ненависть.

Та що казати, як сам губернатор Севастополя сказав кримським татарам, що якщо хочете жити в Криму – освоюйте гори.

Я стверджую, що Ялта і Севастополь – це територія російського фашизму.

 

Російське громадянство люди прийняли зі страху: Ялтою ходили озброєні люди, гула авіація, дзвонили-погрожували…

 

 • Юнусе, за Вашими спостереженнями, як взагалі сьогодні живеться у Криму тим, хто кликав Путіна 2,5 роки тому?
 • Знаєте, якщо у 2014 році коли я сварив Путіна у тролейбусі, то усі пенсіонери намагалися закрити мені рота. Сьогодні усі мовчать, опускають голови.

У Ялті на 140 тис. мешканців 44 тис. пенсіонерів. Пенсії дуже маленькі – 6-7 тис. рублів. По суті, відбувається штучне винищення людей пенсійного віку, дітей,інвалідів.

Дуже високі ціни на ліки, продукти. Ліки зросли утричі-вчетверо. Дорогі послуги ЖКГ, транспорт.

Сюжет по телеканалу Ялта-ТБ: два ветерана ІІ світової війни розклеювали оголошення на вулицях. Уявляєте, яка бідність, якщо доводиться так виживати! Замість того, щоби жити як за України добре і ситно, тепер вони змушені розклеювати оголошення.

Навіть моя дружина у 2014 році за Путіна була. Тепер як бачить його – такими словами криє. ..Багато сімей розпалися на цьому грунті. Стала ця ситуація поміж людьми: хтось за Україну, хтось – за Росію.

 

– Але ж російське громадянство приймали не під дулами автоматів?

– Як сказати? Змушені були прийняти паспорт громадян Росії. Ялтою ходили озброєні люди           з закритими                 обличчями, у шоломах, зі зброєю. Дорогою їхали військові автомобілі. Гули            гвинтокрили,   авіація. На телеканалах казали, що не прийдеш на референдум – не   отримаєш          паспорт,             без паспорта не отримаєш роботи і медичного     обслуговування. Не видаватимуть      документи на землю тощо. Хто не прийме    громадянство Росії – треба буде щомісяця    виїжджати за межі Криму.  Перед  дільницями            були козаки. Телекамери усередині… Так і зараз на вибори Держдуми – дзвонили і     вимагали прийти, бо звільнять. Усі пішли.

 • Багато хто чекав різкого покращення матеріального становища.
 • Ну да, нещодавно у виборчій комісії, що біля мене, з людьми розрахувалися інжиром. Ящик винесли – беріть. Думали підробити у Путіна… Це мені знайомий член комісії, ледь не плачучи, розповів. І у цей же час в Ялті, наприклад, щоби влаштуватися до садка, слід заплатити 2 тис доларів, немає можливості просто влаштувати дитину. Не будують садки.

 

 • В Україні пенсії не вищі. Звідки ж бідність в Криму?
 • Недавно один керівник Роспотребнагляду публічно сказав, що у Петропавловську – Камчатському продукти дешевші, ніж у Криму. Співробітники ФСБ, яких присилали до Криму з Москви, скаржилися на високі ціни на харчові продукти. Навіть на кримському телебаченні відкрито говорять, що кримська риба у Москві набагато дешевша, ніж у Криму.

 

– Кримські ЗМІ поширюють сюжети про візит до Криму групи іноземців. Ті кажуть, що на півострові все чудово.

– Це міф. Деякі європейці, американці, японці  за путінські гроші, за нерухомість на південному березі Криму, за ділянки для виноградників приїжджають, потім брешуть. Цих  продажних європейських бізнесменів можна назвати співучасниками злочинів Путіна.

 

– А роспропаганда каже, що рівень міжнародних зв’язків зростає на очах…

 • Ага. Один приклад. У 2008 році на відкриття фестивалю ім. Чехова приїхали делегації з 47 країн. Цього року – лише три – Іран, Казахстан і Росія.

 

– Ще популярні сюжети про перехід кримської освіти на російські стандарти…

 • У кримських школах сьогодні виховують шовінізм і мілітаризм. 1 вересня у Сімферополі перед дітьми виступав якийсь ветеран-десантник. П’яний, обличчя опухле, ніс маячню.

У дитячий садок приїхали СОБРовці – бійці підрозділу боротьби з бандитизмом, показували перед дітьми прийоми рукопашного бою. Діти були у шоці. Малюків трясло від страху.

Віце-губернатор Санкт -Петербурга приніс у подарунок на 1 вересня підручники і 2 автомати Калашникова. Щоби вчилися.

 

Кримських татар розрубали. Люди бояться. Не довіряють нікому

 

 • Чому ж ніхто публічно не висловлює свого обурення?
 • Можу сказати про свій народ. Сьогодні кримські татари спілкуються хіба дорогою на роботу і в мечеті. Люди бояться, не довіряють один одному. Той каже на того погано, той на іншого. Я вже і сам заплутався.

Таке з людьми сталося, бо зажали репресіями. Російські чиновники розрубали нас. Когось купили. Наприклад, коли я написав заяву міністру МВД, то з нею приїхав розбиратися … кримський татарин. То він мене і зробив винним!Я розумію: зарплата висока. Звичайно, заради грошей піде на таке.

 

 • Чому кримські татари поводяться так пасивно? Чекають виконання обіцянок Путіна?
 • Кримських татар росіяни зажали, обіцяючи землю. Але чиновники лише обіцяють. Тактика така: хочете землю? Мовчіть, кажіть лиш хороше про нас.

Всі чули слова Путіна у 2014 році про те, що він поверне землі і нерухомість, що належали кримським татарам до депортації. А 10 січня 2015 року на засіданні Совміна Крима кримські татари попросили повернути їм землі в районі Алушти, що належали їм до депортації. Аксьонов сказав: “А нинішні власники цієї нерухомості не винні за ті події, що були у 1944 році”.

Цього року перед виборами депутати Держдуми показово видали дозвільні документи на землю, які отримали 840 осіб, чомусь переважно християнської зовнішності. Взяли інтерв’ю у трьох. Всі росіяни. Сказали, що живуть з батьками і тому їм потрібна земля. Розумієте, а в цей час кримські татари живуть по 10 людей, у тісноті, без води і опалення, а  кримська влада дає землю цим.

Така історія. Поселення Нікіта біля Ялти. Кримські татари просили землю. З Москви приїхала комісія. Голова комісії побачила ділянку з висоти і сказала: какой прекрасний від! І кримські татари зрозуміли, що їм не бачити цієї землі.

Або ще приклад. Жінка ветерана  2 світової війни кримського татарина з Красногвардійського району (98 років) звернулася до влади, що живуть у сараї, туалет на дворі, стіни з грибком. Ніякої допомоги не дочекалися.

 

 • Кримські татари відчувають національну дискримінацію?
 • Пам’ятники відкривають лиш росіянам, як от Пуговкіну в Ялті. У Нахімовських училищах сьогодні – лише російські обличчя. Кримських татар туди не беруть. По місцевому телебаченню у сюжетах обличчя лише російських дітей.

Цього року Константинов (голова Держради Криму) публічно процитував Тургенева, що “нема чого брати слова тих, які нас бідніші”. Це образа людей інших національностей в Криму.

Інший приклад: на раді з туризму сенатор Цеков сказав, що Криму слід розвивати православний туризм. Ну як це? Крим – багатонаціональний, багатоконфесійний , а має бути лише православний? Зараз навіть написи на мечетях лише російською. Вважаю це також образою почуттів віручих інших національностей.

Ось зараз у Ялті влада будує мечеть нову у Василівці. А в центрі міста, думаю, демонтують. Щоби ми не були на видноті. А до Василівки їде одна маршрутка. Як люди туди добиратимуться?? Це прояв ненависті до кримських татар.

Але таке саме ставлення до українців. Керівника української церкви на Пушкінській ФСБ викликали і довго допитували у Сімферополі.

Прихильникам нетрадиційних релігій забороняють. А при Україні було вільне сповідування релігії.

 

 • Які ще зміни Вас вразили?
 • Запам’яталася фраза, яку почув на роботі. Приїхав один москвич до нас на роботу, подивився наші розцінки на будівництві і каже: будете працювати за нашими розцінками, ми вас не дарма приєднали. Зараз розцінки утричі менші. Люди змушені працювати за копійки, щоби вижити.

Думаю, це навмисно робиться, щоби ми виїхали. Високі ціни, безробіття… Щоби ми поїхали.

 

Путін – не вічний. Крим повернеться!

 

– Змінюється склад населення?

– В Ялті багато біженців з Донецька і Луганська, багато з них заможних. Влада дає їм зелене світло, вони відкрили багато магазинів, ломбардів, де продають скуплене за копійки у своїх донеччан золото. Такий бізнес.

Заселяють сюди росіян.”Артек” ремонтують будівельники  з Магадана. Багато привезли таджиків, узбеків на будівництво. Наприклад, на держдачах італійська будівельна фірма наняла таджиків. Працюють за зарплату 35 тис+харчування.

У Сімферополі я підійшов до працівників, які вкладали дорогу. Запитав, сказали, що узбеки. Їх прислали, щоби вони імітували нас, кримських татар. Що як туристи запитуватимуть – їх проінструктували, щоби казали, що добре живуть і ходять в мечеть. На руки 50 тис, а підписуються за зарплату 100 тис. Для нас, місцевих, такі умови – просто рай.

 

– Якось ваші оповідання мало збігаються з тим, що демонструє російське телебачення…

 • Те, що показують на телеканалах російських, про ремонти шкіл , доріг – це блеф. Чисте відмивання грошей. Показують по ТБ ремонт школи. Я будівельник і бачу – халтура. Будівельник з шпателями, а вони нові, не замащені. Одночасно в одному кадрі і вентиляцію і підлогу роблять. Так не роблять! Та самі обличчя чого вартують, враження, що набрали алкоголіків для зйомок. Бла-бла бла і гарна картинка.

 

 

 

– І ніхто не обурюється?

 • Це диктаторська держава. Сьогодні там живуть раби. Безмовні раби. Усі знають в Криму, хто такі бандит Андрій Ростенко (голова адміністрації м.Ялта), бандит Аксьонов – їх же Путін поклав. Та всі мовчать. Нормою стало погрожувати тим, хто висловлює невдоволення ФСБ та психіатрами. Простий приклад. На 1 Кримському програма інформаційна передача. Жінка сказала, що нема води у пос. Строгановка. Додала, що годівничка змінилася, а свині залишилися ті самі. Журналіст Дмитрій Таран сказав, що на неї чекають люди в білих халатах. І це вже для Криму норма. Люди просто вже бояться.

 

– А що робити у цій ситуації простим кримчанам?

 • Кримчанам я би сказав: не виїжджайте. Тримайтеся. Як будете виїжджати під тиском – ви робитимете їм добре. Вони заселяють Крим росіянами. Вивчайте хоча би таємно українську мову, кримськотатарську. Але не виїжджайте. Бо цим ви робите добре для Путіна. Путін не вічний. Крим повернеться.

 

– А Ви не боїтеся?

– Кримських татар виживають зараз з Криму. Але мій девіз: вовк, що виходить на полювання, не повинен прикидатися собакою. Минулого року на Чонгарі мене кримські татари просили залишитися на неокупованій території. Та я сказав: я все одно туди поїду. Я український мусульманин, я їду на свою батьківщину.

Юлія Боднарюк, для “Зона Крим”

 

 

Написать комментарий

XHTML: Вы можете использовать теги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Optionally add an image (JPEG only)